INTERNET CENSORSHIP IN TURKEY/ TÜRKİYE’DE İNTERNET SANSÜRÜ Mustafa Akgül Melih Kırlıdoğ

Makale 2015 yılında Türkiye’de internet sansürünün çok ciddi yoğunlukta olduğunu söyleyerek başlıyor ve eğer internet sansürü ile ilgili haber yapmaya çalışılacak olsa, konunun asla bitmeyeceği belirtiliyor. Makale genel olarak internet yasaklarını, Türkiye’deki sıklığını, niteliğini, bu yasakların toplumsal yaşamla olan ilişkisini, bağlantısını, bağlantısızlığını açıklıyor. Makale Türkiye odaklı olmasına rağmen, diğer ülkelerdeki internet sansürüne ve erişim kısıtlamalarına dair İran gibi birkaç ülke de örnek gösterişmektedir.
İnternet sansürü, internete erişim kısıtlamaları gibi başlıkların altında politik sebepler bulunmakta. Bazen belli konu ile ilgili haberlere veya herhangi bir şeye erişim kısıtlanabilirken, bazen de doğrudan internete erişimin sansürlendiğini görüyoruz. Bu 2010 yılından beri giderek yoğunlaştı. Makaleye göre sansür 3 başlıkta gerçekleşiyor olabilir. Politik, askeri, otosansür. Birincisi; politik olayların ardından gelen sansür. Buna çok sık rastlamaktayız. Politik olayların ardından erişim kısıtlamaları. İkincisi; ülkenin savaş halinde olması halinde olan internet sansürü. Üçüncüsü ise; doğrudan bir sansürün olmadığını görmek fakat bazı mecralara, bazı sitelere veya belli içerikteki haberlere vs. erişememe, ulaşamama durumu. Sansür birçok ülkede görülebiliyor. Örneğin, daha modern, daha refaha ulaşmış olduğunu düşündüğümüz ülkelerde de buna rastlıyoruz fakat buralarda genellikle otosansür şeklinde karşımıza çıkıyor. Fakat yazıda anlatılana göre İran gibi Türkiye gibi ülkelerde açık sansür daha yaygın.
Türkiye’de internete yönelik yasal düzenlemelerin yapıldığı yıl 2000 yılıdır, yani internetin ülkeye getirilmesinden 7 yıl sonra. Bu düzenlemeler bu yıldan sonra cezalarla baş göstermeye başladı ve giderek yoğunlaştı. Örneğin; 2014 yılında imzalanan Sanal Suçlar Sözleşmesi gibi. İnternet üzerinde yapılan yayınlar denetlenmeye başlandı, suç kapsamının alanı genişledi; siber suçlar ortaya çıktı, vb.. Ve bu şekilde Türkiye’de dünya üzerinde en çok tıklanan websitelerinden olan Youtube dahi kapatılıp tekrar açıldı. Tüm bu yasal düzenlemelerin haricinde 2011 yılında hayatımıza daha farklı bir sansür modeli girdi. Çocuklara, ailelere, annelere babalara özel internet kullanımını kontrol edebilme özelliği. Bu yolla aileler de çocukların internette nerelerde gezinmelerini istiyorsa sadece onlara izin verebilir oldu. Sansürü kendi elimizle uygulamış olduk çünkü 2013’te bu opsiyonel hale getirildi. Yani isteyen uygular oldu.
Özellikle 2013’ten sonra internet kullanımı, sosyal medya, iktidar tarafından daha büyük bir örgütlenme sahası olarak görülmeye başlandı. Gezi eylemlerinin ardından hükümet de interneti daha ciddiye almaya başladı ve sansür giderek artar oldu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s