NEWS PRODUCTION THEORY AND PRACTICE: FIELDWORK NOTES ON POWER, INTERACTION AND AGENCY Tom Van Hout and Geert Jacobs

Bu makalede Beeman ve Peterson’un haberlerin yorumlarına dair, kültürel anlamda ve sosyal anlamda yapılan yorumların örneklerinden bahsedilmiştir. Medyanın rolü, medyanın kendi kullandıkları kaynakların yerlerii bir gazetecinin, muhabirin haberleri yazarken yaptığı çalışmalar ve yazısına yansıtan dil öğelerini nasıl kurduğu araştırılmıştır, anlatılmıştır. Burada diğer makalelerden farklı olanrak bir metod önerisi mevcut. Bu öneri teknolojinin gelişimini takiben bilgisayar üzerinden haber yazımına dair bir öneri.
Medyadaki güç ilişkileri ve haber yazımına etkilerine dair birçok tartışma mecvuttur; bunlar genellikle gücün kimin elinde olduğuna dair tartışmalardır. Medya, bütün bir ülkenin hatta dünyanın gündemini belirleme gücüne sahiptir. Topluma neyin önemli neyin önemsiz olduğunu göstererek aslında insanları kontrol etme gücüne sahiptir.
Fakat bazı tartışmalara göre de serpest piyasanın etkisiyle artık bu güç ilişkilerinden çok da bahsetmek mümkün değildir. Diğer makalelerden farklı olarak burada basın bültenlerinin öneminden bahsedilmektedir. Haberlerin yayına sunulmadan önce, taslak halinde olduğu şeklidir ve yayına sunulmadan önce hazırlanan asıl olan olduğu için daha önemlidir. Yani geniş yapıların, kültürel üretimler içerisinde olan, desteklenmesi önemlidir.
Birincisi; iş haberleri. İkincisi; haber kaynakları. Üçüncüsü; haber üretimindeki etnografik hesaplar. Bu üç başlık haberin oluşumunda, etkilidir. Sorulan soru şudur; gazeteciler basın bültenlerindeki sözleri nasıl değiştirmektedir? Yani bu değişim ve servis edilen haber topluma ulaşıyor fakat makaleye göre asıl güç ilişkilerinin konuştuğu yer basın bülteninin hazırlandığı yerdir.
Cottle’ın haber erişim teorilerinden bahsedilmektedir. Sosyolojik ve kültürel paradigmadan ve ayrımlarından bahsedilmektedir. Sosyolojik paradigma; haberlere olan erişim sırasında kullanılan modelleri araştırmak, haberlerin üretimine dair yapılan araştırmaları, kaynak taramaları ve onlara yapılan kısıtlamaları sansürleri araştırmaktır. Kültürel paradigma ise; kültürel etmenleri ele alarak haberlerin oluşturulma biçimleri, hikayeleştirmeler, onların kültürel ve ahlaki açıdan ele alınarak kısıtlanması veya değiştirilmesi konuslarının araştırılmasıdır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s